Скраплений газ: температура вниз – ціна вгору

Коментар Президента Української енергетичної асоціації Юлії Підкоморної:

«Лютневе зростання цін на всі види палива на АЗС з одного боку пов’язане з триваючим зростанням цін на нафту, зокрема марка Brent сьогодні торгується в середньому по 61 долар за барель.

Також вартість бензину вмотивована тим, що за європейськими котируваннями бензин зріс в ціні на 83 долара та сягнув 532 доларів за тону. Тому громадяни відразу побачили реакцію АЗС та ціну майже 30 грн/літр.

А якщо розглянути ситуацію з ціноутворенням на скраплений газ то там все значно цікавіше:

По перше його ціна за європейськими котируваннями піднялась аж на 183 долара та досягла 545 доларів за тону. Тобто зараз в закупці скраплений газ дорожче бензину на 13 доларів.

І причини тут не тільки в цінах на нафту. Скраплений газ в Європі як вид автомобільного палива, використовується на рівні 1-7% від всього ринку пального. Проте це основна сировина для нафтохімічної промисловості, обсяги якої на сьогодні істотно збільшуються. Тому, як пальне для авто СГ мало де використовується. Але є досить рентабельним, як сировина. І це є першим чинником підвищення цін.

По-друге європейські країни, у яких великі обсяги використання скрапленого газу для комунально-побутових потреб (Польща, Хорватія) теж збільшили споживання, у зв’язку з холодною зимою, і відповідно котирування Argus daf Брест, на які в основному орієнтований наш ринок пішли стрімко в гору.

Отже, в умовах такої морозної погоди ціни на скраплений газ на українських АЗС скоріше за все ще певний час будуть зростати, поки українські та європейські трейдери отримають додаткові об’єми від постачальників.

Не варто забувати й про той ризик, що в країні відсутня інфраструктура для накопичення резервів скрапленого газу, вся торгівля відбувається «з коліс» і запасів на АЗС вистачає максимум на 2 тижні.

Тому сьогодні все більше стає очевидним те, що намагання прив’язати українських автомобілістів до імпортованого скрапленого газу, як продукту не властивому українському ринку, це помилка, яка може дуже дорого коштувати. Споживання скрапленого газу українськими автомобілістами зростає і цим ми себе заганяємо в залежність в тому числі і від Російської Федерації, яка забезпечує більше половини імпорту скрапленого газу.

Україна має можливість забезпечувати себе якісним бензином вітчизняного виробництва за адекватними цінами, а не спрямовувати кошти за кордон за імпортований скраплений газ та чекати нової паливної кризи на ринку.

Єдиним шляхом вирішення ситуації є збалансування ставок акцизного податку на пальне та встановлення справедливої ставки на всі види палива.

Відповідний законопроект вже зареєстрований групою народних депутатів у Верховній Раді під номером 4098 та у разі його схвалення, ринок може бути стабільний та забезпечений якісним і дешевим бензином.».

За матеріалами Української енергетичної  асоціації : https://uea.net.ua/index.php/novini/novini-asotsiatsiji/item/81-cherhove-zrostannia-tsin-na-palyvo-v-ukraini