УКРТАТНАФТА ПРОТИ ЗАКОНОПРОЕКТУ ЩОДО ОБОВ’ЯЗКОВОГО ДОДАВАННЯ БІОЕТАНОЛУ В БЕНЗИНИ

Комітетом Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг розглядається проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту» (№2471).  Вказаним законопроектом передбачається встановлення з 01.07.2021 р. обов’язкової частки вмісту біопалива  в бензинах на рівні не менше 5 % (об’ємних). Аналіз законопроекту доводить його економічну і технічну недолугість і є намаганням прикриття лобіювання інтересів спиртової галузі  ніби то вимогами Директиви ЄС щодо використання енергії, виготовленої з відновлювальних джерел.

I. Негативні економічні наслідки прийняття законопроекту.

Завдяки карколомному зниженню світових цін на нафту,  вартість традиційних бензинів знизилася в 3 рази  — до $180 за тонну. Аналогічно подешевшали традиційні октанопідвищуючі компоненти бензинів (вартість метил-трет-бутилового ефіру на європейському ринку зменшилася втричі — до $200 за тонну). В той же час ціна біоетанолу на вітчизняному ринку перевищує рівень $600 за тонну, на європейському ринку котирування на етанол — на рівні $640 за тонну. Таким чином, заміщення традиційних компонентів бензинів на біоетанол призведе до суттєвого зростання собівартості палива — збільшення цін, що негативно вплине на споживачів, оскільки біокомпоненти втричі дорожчі за традиційні складові бензинів.

II. Недооцінені соціальні наслідки прийняття законопроекту.

Відповідно до Директиви Європейського Союзу 2018/2001 в якості біопалива використовуються біокомпоненти другого покоління —  тобто,  виготовлене з джерел сировини «другого покоління» (нехарчові залишки культивованих рослин, трава, водорості, деревина та інші сполуки, що залишаються після використання в харчовій промисловості біологічної сировини «першого покоління»). Простіше кажучи, будь-які залишки і сміття, що не може бути використано в харчовій промисловості. Більше того, в ЄС обмежено використання етанолу, виробленого з сировини «першого покоління» — тобто, із зернових культур в якості компонентів палива на рівні не більше 1%.

Отже, ініціатори законопроекту пропонують норми і вимоги, що вже є забороненими в Європі.

Законопроектом передбачене примусове спонукання до використання сільськогосподарських культур та угідь не за прямим призначенням, а в якості земель для вирощування сировини  для виробництва палив. В умовах світової нестачі продуктів харчування (особливо в умовах пандемії)  вказаний законопроект є аморальним і безсумнівно призведе до подорожчання продуктів харчування.

IIІ. Великі технічні ризики та замовчування негативних технічних наслідків

Світовий досвід застосування етанольних палив засвідчив наступні недоліки, пов’язані з різними фізико-хімічними властивостями бензину і спирту:

— Підвищена корозійна активність. При роботі зі спиртобензиновими паливами не рекомендовано використовувати деталі, зроблені з цинку, міді, свинцю, алюмінію чи інших м’яких металів. Паливний етанол викликає вилуговування м’яких металів, що призводить до забруднення паливних транспортних систем та їх незадовільної роботи.

— Погіршення змащувальних і протизносних властивостей, що необхідно компенсувати введенням пакету модифікаторів (з відповідним збільшенням ціни реалізації).

— Знижена теплота згоряння. Підвищення тиску насичених парів палива — а отже, збільшення ймовірності утворення парових пробок у паливній системі.

— Негативний вплив на гуми і пластмаси: проникає в матеріал шлангів та герметичних ущільнень, що збільшує втрати палива при випаровуванні;

— Розшарування  спиртобензинових сумішей і присутність води.

Основним недоліком спиртобензинових палив є фазова нестабільність, обумовлена високою гігроскопічністю спирту і наявністю в паливі невеликих кількостей води. Для подолання даної проблеми необхідно вводити до спиртовмісних палив спеціальні модифікатори і стабілізатори. Також рекомендується вводити спирт до бензину  безпосередньо перед заправкою автомобіля, як це робиться в багатьох країнах Євросоюзу. Отже, прийняття законопроекту призведе до виникнення технічних ускладнень при експлуатації транспортних засобів, які перебувають тривалий час у вжитку.

IV. Катастрофічні наслідки для інших галузей.

  Одномоментне заміщення традиційних бензинів біопаливом в умовах скорочення загальної ємності ринку бензинів призведе до технічної неможливості імплементації вимог закону в умовах роботи класичного нафтопереробного заводу. Наслідком чого стане зупинка останнього працюючого Кременчуцького НПЗ і тотальна енергетична залежність від країни-агресора РФ.